• Pet prirodnih zaslađivača

    Pet prirodnih zaslađivača

    Da li ste se ikada pitali postoji li zdrav zaslađivač? Zapravo... Ne baš. Zdraviji da, zdrav ne.
    Šećer, bio prirodni ili rafinisani, ipak doprinosi ukupnom nivou šećera u krvi, što je kritično u kontrolisanju zdravlja. Zato je ovaj post o prirodnim zaslađivačima.

    Neki prirodni zaslađivač, poput melase, javorovog sirupa ili meda imaju brojne prednosti u odnosu na rafinisane šećere. Međutim, kada se uporede nutritivne vrednosti iz ovog izvora i iz voća, povrća ili integralnih žitarica, jasno je da šećer nije dobar temelj zdrave ishrane.

    U ovom videu videćete izbor od 5 prirodnih zaslađivača koje možete koristiti svakoga dana.

     2013
  • Hrana i kultura: Novi Zeland

    Hrana i kultura: Novi Zeland

    Zemlja u kojoj imate sve: od snežnih planinskih vrhova, preko smaragdnih pašnjaka, do brojnih jezera i plaža. Maori su sa pažnjom i strpljenjem godinama negovali i uzgajali sorte kukuruza, paprati, brojnih začina koji su vremenom ušli u svakodnevnu upotrebu uz obilje ribe, morskih plodova, različitih sorti ptica i drugih specijaliteta. Hleb, kolači, peciva su obavezni uz čajanke. Jagnje je omiljeno meso, a riba i plodovi mora uz sveže voće i povrće čine ishranu Novog Zelanda posebnom. Godišnje, po glavi stanovnika, pojede se do 100 kg maslaca i 65 kg sira. Doručak je uticaj britanske tradicije, a večera je najvažniji obrok. Tradicionalne bombone koje se služe i uz sladolede su njihov omiljeni dezert. Pavlova je najpoznatiji tradicionalni dezert, a čine ga puslice, šlag i voće. Ime je dobio po poznatoj ruskoj balerini.

     3774
  • Višestruka upotreba narandžine kore

    Višestruka upotreba narandžine kore

    Polako se približava zima, period tokom kojeg su narandže nezaobilazan deo svake trpeze. Dok je plod ove voćke tu da nas osveži i sačuva od gripa, i kora ima svoje prednosti zbog koje je ne treba baciti. Evo načinina na koje možete da je upotrebite:

    1. Osvežite svoj frižider
    Ako se u vašem frižideru oseti neki neprijatan ili kiselkast miris, stavite par kriški narandžine kore u frižider, posolite ih krupnom morskom solju i ostavite da odstoji dok ne so ne postane vlažna. Neprijatan miris će ubrzo nestati.

    2. Očistite drvene površine
    Ako želite da izbegnete teške sprejeve za čišćenje koji su puni hemikalija, napravite ovaj prirodan čistač drvenih površina: ubacite par kriški narandžine kore u teglicu koju ste napunili sirćem, ostavite da odstoji dve nedelje, izvadite koru i dobijenu tečnost naprskajte na drvenu površinu. Ne samo da će vam kuća biti čistija, nego će i poprimiti ugodan, citrusni miris.

    3. Uklonite ustajali miris ormana
    Ako vaš ormar polako poprima onaj neprijatan, ustajali miris, umotajte koru u parče tkanine i stavite u ormar gde vam je garderoba. Menjajte koru na svakih par nedelja kako biste održali svež miris.

    4. Napravite serum za kosu
    Ukoliko su vam krajevi kose suvi i ispucali, stavite u blender dve ili tri cele pomorandže (sa sve korom), izmiksajte i dobijenu tečnost utrljajte u opranu, vlažnu kosu. Ostavite da odstoji par sati, pa isperite hladnom vodom. Zdravi nutritijenti u pomorandžinoj kori će zagladiti i nahraniti suve krajeve.

    5. Efikasnije zapalite vatru u kaminu
    Prirodna ulja u narandžinoj kori su izuzetno zapaljiva, pa sledeći put kad želite da zapalite vatru u kaminu (ili npr vatru za roštilj), dodajte grančicama, papiru ili hepo kockama i par komada narandžine kore.

     1777
  • Fama oko soka od aronije

    Fama oko soka od aronije

    Baš kao i drugo tamno bobičasto voće, aronija sadrži visok postotak antioksidanata koji štite ćelije i bore se protiv starenja i bolesti. To se ne može osporiti i u tom smislu, zaista treba piti sok od aronije. Međutim, iako ima nešto više određenih nutrijenata, ne postoje dokazi da je aronija mnogo (ili uopšte) zdravija od drugih, manje egzotičnih bobica, poput borovnice.

    Zapravo, sirova aronija je preoporog ukusa da biste je jeli samu, tako da se komercijalni sok od aronije gotovo uvek pravi uz dodatak drugih sokova, a ponekad i zaslađivača, kako bi bila prijatnijeg ukusa.

     1640
  • Verovali ili ne, mikrotalasna peć je otkrivena...

    Verovali ili ne, mikrotalasna peć je otkrivena...

    ...sasvim slučajno i to od strane siročeta koje nikada nije završilo školu!

    Naime, Persi Spenser (Percy Spencer) je vrlo rano, već sa 18 meseci, izgubio oca, a majka ga je napustila i ostavila kod tetke i teče da se brinu o njemu. Samo nekoliko godina kasnije, Persi ostaje i bez teče, te sa 12 godina napušta školu i radi po ceo dan u lokalnoj fabrici konca. Nezadovoljan ovim poslom, sa 16 godina počinje da radi u fabrici papira. Tu se interesuje za električne instalacije. Znanje je upijao od starijih kolega, a par godina kasnije u svom gradu postaje jedan od trojice ljudi koji imaju jako znanje o električnoj energiji.
    Kada se pridružio mornarici, imao je pristup mnogim stručnim knjigama o bežičnoj tehnologiji, pa iako nije stekao formalno obrazovanje, već 1939. godine postaje jedan od najboljih svetskih stručnjaka u oblasti radarske tehnologije. Čim je izbio rat, Persi je svojim znanjem o tehnologiji pokušavao da pomogne Savezničkim trupama. Zajedno sa timom stručnjaka, radio je na Menhetnovom projektu i dok je ostatak tima tokom eksperimenta pokušavao da osposobi jedno radarsko postrojenje, Persi je primetio da mu se istopila čokoladica u džepu. Eksperiment je ponovio sa kukuruzom i rezultat je bio zapanjujuć - iskokale su se kokice!
    Spenser je pri završetku rata, 8. oktobra 1945. godine i prijavio svoj patent, a prva mikrotalasna peć je bila visoka dva metra i težila je oko 340 kila. Cena je bila prava sitnica - 5000 američkih dolara!

     1941
Kremasta torta sa makom, šumskim voćem, pudingom i čokoladom
Ukusno, brzo i jednostavno.
Brauni od gotove smeše sa dodatkom  pomorandže i slatke pavlake, jednostavno, sočno i ukusno.
Domaća štrudla sa posebnim nadevom od jabuka.
Strana 1 od 1719